Štátna bonifikácia hypotekárnych úverov má pomôcť ľuďom, ktorým v dôsledku zvýšenia úrokovej sadzby rapídne stúpla výška mesačnej splátky. Mnohí však pre kritéria príspevok nedostali, preto sa vláda rozhodla podmienky zmierniť – o príspevok budú môcť požiadať aj dlžníci, ktorí v minulosti úver prenášali do inej banky.

Požiadať o príspevok na hypotéku sa dá od januára 2024. Aby bola žiadosť schválená treba splniť niekoľko podmienok. Čo sa týka výšky príspevku, štát poskytne 75 % z nárastu splátky, maximálne však 150 eur mesačne. Ak vám úroková sadzba stúpne až tento rok, požiadať o príspevok môžete po navýšení splátky.

Mnohí ľudia však prechádzajú cez sito a nespĺňajú podmienky poskytnutia príspevku. Najčastejšie ide o prekročenie príjmu a prenesenie úveru z jednej banky do inej. Práve túto podmienku sa vláda rozhodla zrušiť, aby sa kritériá znížili a príspevok bol dostupnejší väčšej skupine obyvateľov. Ak návrh prejde aj parlamentom, bonifikácia hypotekárnych úverov sa bude týkať aj tých refinancovaných. Čiže ak ste si v minulosti prenášali hypotekárny úver z jednej banky do druhej, nebude to prekážkou na získanie príspevku.

O znižovaní úrokových sadzieb na Slovensku sa hovorí už niekoľko mesiacov, na reálne zníženie si však ešte počkáme najmenej do leta. „Je predpoklad, že Európska centrálna banka vtedy začne s prvým znižovaním úrokových sadzieb,“ povedal pre televíziu Markíza analytik spoločnosti Across Private Investments Dominik Hapl. Špecialisti odhadujú, že úrokové sadzby by sa u nás mohli znížiť približne o jedno percento. Jedno až dvojpercentné úroky, ktoré poznáme z minulosti sú však nereálne. V rámci eurozóny sú slovenské hypotekárne sadzby piate najdrahšie a rapídny pokles úrokov sa neočakáva. O dvojpercentnom úroku, ktorý získavajú obyvatelia Malty, sa Slovákom môže iba snívať. Súvisí to so stavom verejných financií, lebo naša krajina si na svetových trhoch požičiava za vyššie percentá.

LIVIANTE nie je iba realitná kancelária. Je to dôležitý partner – skutočný profesionál, ktorý vás spoľahlivo prevedie celým procesom kúpy, predaja alebo prenájmu nehnuteľnosti.
Viac o nás

Overený člen Združenia realitných kancelárií Slovenska

Vašich vysokých nárokov sa v realitnej kancelárii LIVIANTE nebojíme.

Realitný proces riešime komplexne, zabezpečujeme pre klientov všetky potrebné úkony spojené s predajom i kúpou. Pri analýze a konzultáciách prihliadame nielen na aktuálnu situáciu na trhu a budúci vývoj, ale aj vaše osobné plány a investície. Na základe dlhoročných skúseností z bankového prostredia vieme klientom zaručiť najvýhodnejšie možné financovanie.

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.